Kalender | kalenteri

Januari-18

Ti. 16.1 kl. 10.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Hiekkaharjun koulu, Vanda
Ti. 16.1 kl. 12.30 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Hiekkaharjun koulu, Vanda
On. 17.1 kl.  10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Aurinkokiven koulu, Vanda
On. 17.1 kl.  11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Aurinkokiven koulu, Vanda
To. 18.1 kl.  10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Pähkinärinteen koulu, Vanda
To. 18.1 kl.  11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Pähkinärinteen koulu, Vanda
Fr. 19.1 kl. 10.20 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kartanon kosken koulu, Vanda
Fr. 19.1 kl. 11.20 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kartanon kosken koulu, Vanda
Ti. 23.1 kl.  9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kalevan koulu, Kuopio
Ti. 23.1 kl.  10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kalevan koulu, Kuopio
Ti. 23.1 kl.  11.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kalevan koulu, Kuopio
Ti. 23.1 kl. 9.05 – Norden runt på 40 minuter
Noormarkun yhtenäiskoulu, Noormarkku
Ti. 23.1 kl. 10.05 – Norden runt på 40 minuter
Noormarkun yhtenäiskoulu, Noormarkku
On. 24.1 kl. 9.50 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kettulan koulu, Kuopio
On. 24.1 kl. 11.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kettulan koulu, Kuopio
On. 24.1 kl. 9.30 – Norden runt på 40 minuter
Pelonpuiston koulu, Huittinen
On. 24.1 kl. 10.30 – Norden runt på 40 minuter
Pelonpuiston koulu, Huittinen
On. 24.1 kl. 11.30 – Norden runt på 40 minuter
Pelonpuiston koulu, Huittinen
To. 25.1 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Särkiniemen koulu, Kuopio
To. 25.1 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Särkiniemen koulu, Kuopio
To. 25.1 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Särkiniemen koulu, Kuopio
To. 25.1 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Meri-Porin yhtenäiskoulu, Björneborg
To. 25.1 kl. 11 – Norden runt på 40 minuter
Meri-Porin yhtenäiskoulu, Björneborg
Fr. 26.1 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajalan koulu, Kuopio
Fr. 26.1 kl. 9.50 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajalan koulu, Kuopio
Fr. 26.1 kl. 8.50 – Norden runt på 40 minuter
Porin suomalainen yhtenäislyseon koulu ja lukio, Björneborg
Fr. 26.1 kl.  10.15– Norden runt på 40 minuter
Porin suomalainen yhtenäislyseon koulu ja lukio, Björneborg
Fr. 26.1 kl.  12.15– Norden runt på 40 minuter
Porin suomalainen yhtenäislyseon koulu ja lukio, Björneborg
Må. 29.1 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Peltolan koulu, Vanda
Må. 29.1 kl. 11 – Norden runt på 40 minuter
Peltolan koulu, Vanda
Må. 29.1 kl. 12 – Norden runt på 40 minuter
Peltolan koulu, Vanda
Ti. 30.1 kl. 9.25 – Norden runt på 40 minuter
Korson koulu, Vanda
Ti. 30.1 kl. 10.40 – Norden runt på 40 minuter
Korson koulu, Vanda
On. 31.1 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Koivukylän koulu, Vanda
On. 31.1 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Koivukylän koulu, Vanda
On. 31.1 kl. 11 – Norden runt på 40 minuter
Koivukylän koulu, Vanda

Februari-18

To. 1.2 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Lehtikuusen koulu, Vanda
To. 1.2 kl. 13.15 – Norden runt på 40 minuter
Sotungin koulu, Vanda
On. 7.2 kl.  10 – Alfons och Mållgan + Apan Anders minikonsert
Daghemmet Malmgård, Helsingfors
To. 8.2 kl. 9 – Alfons och Mållgan + Apan Anders minikonsert
Schaumansalen, Jakobstad
To. 8.2 kl. 10.15 – Alfons och Mållgan + Apan Anders minikonsert
Schaumansalen, Jakobstad
To. 8.2 kl. 18 – Alfons och Mållgan + Apan Anders minikonsert
Gillestugan, Nedervetil
Öppen föreställning för allmänheten, välkomna!
Bilj. 12 € (0-1-åringar gratis), boka platser här.
Fr. 9.2 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan + Apan Anders minikonsert
Biblioteket, Korsnäs
Ti. 13.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lappeen koulu, Lappeenranta
Ti. 13.2 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lappeen koulu, Lappeenranta
Ti. 13.2 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lappeen koulu, Lappeenranta
On. 14.2 kl. 9.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lauritsalan koulu, Lappeenranta
On. 14.2 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lauritsalan koulu, Lappeenranta
On. 14.2 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lauritsalan koulu, Lappeenranta
To. 15.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lauritsalan koulu, Lappeenranta
To. 15.2 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lauritsalan koulu, Lappeenranta
To. 15.2 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lauritsalan koulu, Lappeenranta
Fr. 16.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Voisalmen koulu, Lappeenranta
Lö. 24.2 kl. 11 – Apan Anders – Anders Apina
Finnhovi, Skövde
Ti. 27.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kiekkaharjun koulu, Vantaa
Ti. 27.2 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kiekkaharjun koulu, Vantaa
On. 28.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Aurinkokiven koulu, Vantaa
On. 28.2 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Aurinkokiven koulu, Vantaa

Mars-18

To. 1.3 kl. –Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Pähkinärinteen koulu, Vantaa
To. 1.3 kl. –Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Pähkinärinteen koulu, Vantaa
To. 1.3 kl. –Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Pähkinärinteen koulu, Vantaa
Fr. 2.3 kl. 9 –Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kartanonkosken koulu, Vantaa
Fr. 2.3 kl. 10 –Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kartanonkosken koulu, Vantaa
Fr. 2.3 kl. 11 –Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kartanonkosken koulu, Vantaa
Ti. 6.3 kl. 10 – Apan Anders
Framnäs, Nagu
On. 7.3 kl. 10 – Apan Anders
Hulta daghem, Dragsfjärd
Må. 12.3 kl. 9.30 – Mästerkatten i stövlar
Tölö daghem, Helsingfors
Må. 12.3 kl. – Mästerkatten i stövlar
Cygneaus eftis, Helsingfors
Ti. 13.3 kl. 9.30 – Mästerkatten i stövlar
Munksnäs småbarnsskola, Helsingfors
Ti. 13.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Uudenkoiviston koulu, Björneborg
Ti. 13.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Uudenkoiviston koulu, Björneborg
Ti. 13.3 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Uudenkoiviston koulu, Björneborg
On. 14.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Keskustan alakoulu, Harjavalta
On. 14.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Keskustan alakoulu, Harjavalta
On. 14.3 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Keskustan alakoulu, Harjavalta
To. 15.3 kl. 10 – Mästerkatten i stövlar
Daghemmet Anna, Helsingfors
To. 15.3 kl. 15 – Mästerkatten i stövlar
Eftis i Staffansby, Helsingfors
To. 15.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Keskustan koulu, Eurajoki
To. 15.3 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Keskustan koulu, Eurajoki
To. 15.3 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Keskustan koulu, Eurajoki
Fr. 16.3 kl. 9.30 – Mästerkatten i stövlar
Semigradskys småbarnsskola, Helsingfors
Fr. 16.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Cygneauksen koulu, Björneborg
Fr. 16.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Cygneauksen koulu, Björneborg
Fr. 16.3 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Cygneauksen koulu, Björneborg
Må. 19.3 kl. 9 – Mästerkatten i stövlar
Kyrkbackens daghem, Karleby
Må. 19.3 kl. 14 – Mästerkatten i stövlar
Villa förskola och eftis, Karleby
Ti. 20.3 kl. 9 – Mästerkatten i stövlar
Svenska daghemmet, Karleby
Ti. 20.3 kl. 14.30 – Mästerkatten i stövlar
Chydenius och Kyrbackens eftis, Karleby
Ti. 20.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Kunnaksen koulu, Lahtis
Ti. 20.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kunnaksen koulu, Lahtis
Ti. 20.3 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kunnaksen koulu, Lahtis
On. 21.3 kl. 9 – Mästerkatten i stövlar
Hakalax daghem, Karleby
On. 21.3 kl. 14 – Mästerkatten i stövlar
Såka eftis och dagis, Karlebytrakten
On. 21.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Myllypohjan koulu, Lahtis
On. 21.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Myllypohjan koulu, Lahtis
On. 21.3 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Myllypohjan koulu, Lahtis
To. 22.3 kl. 9 – Mästerkatten i stövlar
Solrosens daghem, Nedervetil
To. 22.3 kl. 14.30 – Mästerkatten i stövlar
Kvarnbo daghem, Kronoby
To. 22.3 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Kariston koulu, Lahtis
To. 22.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kariston koulu, Lahtis
To. 22.3 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kariston koulu, Lahtis
Fr. 23.3 kl. 10 – Mästerkatten i stövlar
Slottebo daghem, Kronoby
Fr. 23.3 kl. 14.30 – Mästerkatten i stövlar
Vittsar eftis, Karleby
Fr. 23.3 kl. 9.30 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Rakokiven koulu, Nastola, Lahtis
Fr. 23.3 kl. 10.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Rakokiven koulu, Nastola, Lahtis
Fr. 23.3 kl. 11.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Rakokiven koulu, Nastola, Lahtis
Må. 26.3 kl. 9.30 – Mästerkatten i stövlar
Björkebo daghem, Ekenäs
Må. 26.3 kl. 14 – Mästerkatten i stövlar
Katarinaskolans eftis, Karis
Ti. 27.3 kl. 9.30 – Mästerkatten i stövlar
Rasebo daghem, Ekenäs
Ti. 27.3 kl. 15 – Mästerkatten i stövlar
Lilla Prästgården, Karis. För Prästgårdens dagklubbs- och eftisbarn.
On. 28.3 kl. 9 – Mästerkatten i stövlar
Labyrintens daghem, Karis

April-18


On. 11.4 kl. 10 – Apan Anders
Daghemmet, Korpo
To. 12.4 kl. 10 – Apan Anders/Anders Apina & komparkompisen
Malms skola, Pargas. För Pargas alla förskolebarn.
Fr. 13.4 kl. 10 –Apan Anders & komparkompisen
Cygnaeus skola, Åbo. För Åbos alla svenska förskolebarn.
Ti. 17.4 kl.  9.40 – Norden runt på 40 minuter
Kuopion klassinen lukio, Kuopio
Ti. 17.4 kl.  12.30 – Norden runt på 40 minuter
Jynkänlahden koulu, Kuopio
On. 18.4 kl.  9.05 – Norden runt på 40 minuter
Minna Canthin koulu, Kuopio
On. 18.4 kl.  11.30 – Norden runt på 40 minuter
Kallaveden lukio, Kuopio
On. 18.4 kl.  14.15 – Norden runt på 40 minuter
Neulamäen koulu, Kuopio
To. 19.4 kl.  8.10 – Norden runt på 40 minuter
Kuopion taidelukio Lumit, Kuopio
To. 19.4 kl.  9.40 – Norden runt på 40 minuter
Kuopion taidelukio Lumit, Kuopio
To. 19.4 kl.  11.30 – Norden runt på 40 minuter
Kuopion taidelukio Lumit, Kuopio
Fr. 20.4 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Hatsalan klassinen koulu, Kuopio
Fr. 20.4 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Hatsalan klassinen koulu, Kuopio
Fr. 20.4 kl. 12.15 – Norden runt på 40 minuter
Hatsalan klassinen koulu, Kuopio
Må. 23.4 kl. 14.30 – Mästerkatten i stövlar
Arabia eftis, Helsingfors
Må. 23.4 kl.  13.15 – Norden runt på 40 minuter
Kärsämäen lukio ja Frosteruksen koulu, Kärsämäki
Må. 23.4 kl.  14.15 – Norden runt på 40 minuter
Kärsämäen lukio ja Frosteruksen koulu, Kärsämäki
Ti. 24.4 kl. 9.30 – Mästerkatten i stövlar
Daghemmet Maria Asyl, Helsingfors
Ti. 24.4 kl. 14.30 – Mästerkatten i stövlar
Degerö eftis, Helsingfors
Ti. 24.4 kl.  8.45 – Norden runt på 40 minuter
Laanilan koulu, Uleåborg
Ti. 24.4 kl.  9.50 – Norden runt på 40 minuter
Laanilan koulu, Uleåborg
Ti. 24.4 kl.  13.30 – Norden runt på 40 minuter
Oulun Steinerkoulu, Uleåborg
On. 25.4 kl. 10 – Mästerkatten i stövlar
Daghemmet Elka, Helsingfors
On. 25.4 kl.  14.30 – Mästerkatten i stövlar
Steinerskolans eftis, Helsingfors
On. 25.4 kl.  9.45 – Norden runt på 40 minuter
Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukio, Uleåborg
On. 25.4 kl. 12.30 – Norden runt på 40 minuter
Merikosken koulu, Uleåborg
To. 26.4 kl.  9 – Norden runt på 40 minuter
Talvikankaan koulu, Uleåborg
To. 26.4 kl.  11.40 – Norden runt på 40 minuter
Oulun normaalikoulu, Uleåborg
Fr. 27.4 kl. 9.15 – Norden runt på 40 minuter
Kastellin yläkoulu, Uleåborg
Må. 30.4 kl. 9.30 – Apan Anders
Daghemmet Knatteby, St. Karins

Maj-18

Ti. 15.5 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Isolahden koulu, Vasa
Ti. 15.5 kl. 10  – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Isolahden koulu, Vasa
On. 16.5 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Tanelinrannan koulu, Seinäjoki
On. 16.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Tanelinrannan koulu, Seinäjoki
To. 17.5 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Huutoniemen koulu, Vasa
To. 17.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Huutoniemen koulu, Vasa
Fr. 18.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Paulaharjun koulu, Kurikka
Fr. 18.5 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Paulaharjun koulu, Kurikka

Sommaren -18

Sö. 1.7 kl. 16-17.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Nagu, Framnäs, se här!
Må. 2.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Pargas, Lillholmen, se här!
Ti. 3.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Kimito, Wrethalla, se här!
On. 4.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Houtskär, Vesterlid, se här!
To. 5.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Korpo, Gjallarhorn, se här!
Fr. 6.7 kl. 15-16.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Iniö, Snäckan, se här!
Lö. 7.7 kl. 16.30-17.15 – Barnens Sommarteater: Findus flyttar ut & Apan Anders
Mariehamn, GE-Villan, se här!
Lö. 7.7 kl. 18-18.45 – Barnens Sommarteater: Findus flyttar ut & Apan Anders
Mariehamn, GE-Villan, se här!
Må. 9.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Södra Vallgrund, UF Havsbandet, se här!
Ti. 10.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Nykarleby, Ytterjeppo Paviljong, se här!
On. 11.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Kristinestad, Brahegården, se här!
To. 12.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Esse, Essegården, se här!
Fr. 13.7 kl. 13-14.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Karleby, Stadsbiblioteket – Luckan, se här!
Lö. 14.7 kl.  -Barnens Sommarteater: Findus flyttar ut
Närpes, Övermark, se här!
Lö. 14.7 kl. 15 – Apan Anders
Skärifolk, Bergö, se här!
Sö. 15.7 kl. 15-16.30 – Barnfest med Pettsson och Findus & Apan Anders
Maxmo, Dansbanan, se här!
On. 18.7 kl.  – Apan Anders – Anders Apina
Jurmo, Åbolands skärgård

2017

Ti. 17.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Munkkiniemen ala-aste, Helsingfors
Ti. 17.1 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Munkkiniemen ala-aste, Helsingfors
On. 18.1 kl.  9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kirstin koulu, Esbo
On. 18.1 kl.  10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kirstin koulu, Esbo
To. 19.1 kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Koulumestarin koulu, Esbo
To. 19.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Koulumestarin koulu, Esbo
Fr. 19.1 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Haagan ala-aste, Helsingfors
Fr. 19.1 kl. 11.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Haagan ala-aste, Helsingfors
Ti. 24.1 kl. 14.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Eftis i Staffansby, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
On. 25.1 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan
Daghemmet Anna, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
On. 25.1 kl. 14 – Teater: Alfons och Mållgan
Arabiastrandens eftis, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 26.1 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan
Tölö daghem, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 26.1 kl. 15.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Cygnaeus eftis, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Fr. 27.1 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan
Munksnäs småbarnsskola, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Fr. 27.1 kl. 14 – Teater: Alfons och Mållgan
Steinerskolans eftis, Helsingfors. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Lö. 28.1 kl. 11 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Ekenäs, Karelia. Köp biljetter här!
Lö. 28.1 kl. 16 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Hangö, Stadshusets festsal. Boka biljetter här, välkomna!

Fr. 3.2 kl. 9.30 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Kasabergets daghem, Grankulla
Fr. 3.2 kl. 18 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Den finlandssvenska kryssningen. Info här.
Må. 6.2 kl. 9.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Hakalax daghem, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Må. 6.2 kl. 15 – Teater: Alfons och Mållgan
Chydenius skolas eftis, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Ti. 7.2 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan
Kvarnbo daghem, Kronoby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Ti. 7.2 kl. 14.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Rödsö skolas eftis, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
On. 8.2 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan
Kyrkbackens daghem, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
On. 8.2 kl. 14.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Kyrkbackens skolas eftis, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 9.2 kl. 9.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Svenska daghemmet, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 9.2 kl. 14.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Villa skolas eftis, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Fr. 10.2 kl. 9.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Solrosens daghem, Kronby, Nedervetil. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Fr. 10.2 kl. 14.30 – Teater: Alfons och Mållgan
Vittsars skolas eftis, Karleby. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Lö. 11.2 kl. 11 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Pargas, biblioteket. Info här.
Lö. 11.2 kl. 16 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Kimito, Villa Lande. Boka biljetter här, välkomna!
Sö. 12.2 kl. 16 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Vanda, Midgård (Midgårdsgränden 6, Vanda – Midgårdinkuja 6, Vantaa).
Boka biljetter här, välkomna!
Må. 13.2 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Bjurböle daghem, Borgå
Ti. 14.2 kl. 10 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Skepparbackens daghem, Esbo

On. 1.3 kl. 9.15 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Esbo, Lilla Aurora
On. 1.3 kl. 10.30 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Esbo, Lilla Aurora
To. 2.3 kl. 18 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Åbo, Gamla Rådhuset, Boka biljetter här, välkomna!
I samarbete med Åbo stad, fritidssektorn.
Fr. 3.3 kl. 10 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Helsingfors, Lilla Luckan
Lö. 4.3 kl. 13 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Helsingfors, Lilla Luckan
Sö. 5.3 kl. 16 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Grankulla, Ungdomsgården, Boka biljetter här, välkomna!
Su. 5.3 klo. 17.30 – Teatteri: Hannu ha Kerttu – hauska ja lapsiystävällinen satuseikkailu
Kauniainen, Nuorisotalo, Liput tästä, tervetuloa!
Ti. 7.3 kl. 10.45 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jyväskylä, Puistokadun päiväkotikoulu
Ti. 7.3 kl. 11.35 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jyväskylä, Puistokadun päiväkotikoulu
Ti. 7.3 kl. 9.45 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Helsingfors, Arbetets Vänners daghem
On. 8.3 kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jyväskylä, Keltinmäen koulu
On. 8.3 kl. 9.45 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jyväskylä, Keltinmäen koulu
To. 9.3 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Hankasalmi, Niemisjärven koulu
To. 9.3 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Hankasalmi, Niemisjärven koulu
Fr. 10.3 kl. 9.10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jyväskylä, Korpilahden yhtenäiskoulu
Fr. 10.3 kl. 10.05 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jyväskylä, Korpilahden yhtenäiskoulu
Ti. 21.3 kl. 9.45 – Apan Anders-konsert
Korsholm, Replot daghem. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
Ti. 21.3 kl. 12.30 – Apan Anders-konsert
Korsholm, Vallgrund daghem. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
On. 22.3 kl. 9 – Apan Anders-konsert
Korsholm, Kvevlax skola. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
On. 22.3 kl. 10 – Apan Anders-konsert
Korsholm, Kvevlax skola. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 23.3 kl. 9 – Apan Anders-konsert
Korsholm, Solf daghem. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 23.3 kl. 10 – Apan Anders-konsert
Korsholm, Solf daghem. Köpt föreställning, inte för allmänheten.
To. 23.3 kl. 17.30 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Kronoby, Biblioteket
Fr. 24.3 kl.  9.30 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Korsnäs, Biblioteket
Fr. 24.3 kl.  11.30 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Korsnäs, Biblioteket
Lö. 25.3 kl. 10.30 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Vasa, Ritz, Biljetter här, välkomna!
La. 25.3 klo. 12 – Teatteri: Hannu ja Kerttu – hauska ja lapsiystävällinen satuseikkailu
Vaasa, Ritz, Liput tästä, tervetuloa!
Lö. 25.3 kl. 17 – Teater: Hans och Greta – ett barnvänligt sagoäventyr
Närpes, Mitt i stan. Boka biljetter här, välkomna!
Sö. 26.3 kl. 15 – Teater: Alfons och Mållgan & minikonsert med Apan Anders
Åbo, Gillesgården, Barnfest. Festen börjar kl 14, föreställning kl. 15.
Ti 28.3 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Munkkiniemen ala-aste
Ti 28.3 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Munkkiniemen ala-aste
Ti 28.3 kl. 9.20 – Norden runt på 40 minuter
Esbo, Järvenperän koulu
Ti 28.3 kl. 10.20 – Norden runt på 40 minuter
Esbo, Järvenperän koulu
On 29.3 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Kirstin koulu
On 29.3 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Kirstin koulu
On 29.3 kl. 9.15 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Kannelmäen peruskoulu
On 29.3 kl. 12.30 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Apollon yhteiskoulu ja lukio
On 29.3 kl. 13.30 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Apollon yhteiskoulu ja lukio
To 30.3 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Koulumestarin koulu
To 30.3 kl. 11.45 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Koulumestarin koulu
To 30.3 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Maunulan yhteiskoulu
To 30.3 kl. 12.15 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Tehtaanpuiston yläasteen koulu
To 30.3 kl. 13.15 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Tehtaanpuiston yläasteen koulu
To 30.3 kl. 14.15 – Norden runt på 40 minuter
Helsingfors, Tehtaanpuiston yläasteen koulu
Fr 31.3 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Haagan ala-aste
Fr 31.3 kl. 11.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Haagan ala-aste
Fr 31.3 kl. 10.05 – Norden runt på 40 minuter
Esbo, Saarnilaakson koulu

Må 3.4 kl. 10.05  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Vöyrinkaupungin koulu
Må 3.4 kl. 12.20  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Vöyrinkaupungin koulu
Ti 4.4 kl. 9.25  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Variskan koulu
Ti 4.4 kl. 10.55  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Variskan koulu
Ti 4.4 kl. 13.45  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, VAMIA
Ons 5.4 kl. 9.05  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Merenkurkun koulu
Ons 5.4 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Merenkurkun koulu
Ons 5.4 kl. 11.05  – Norden runt på 40 minuter
Vasa, Merenkurkun koulu
To 6.4 kl. 9.35  – Norden runt på 40 minuter
Seinäjoki, Seinäjoen lukio
To 6.4 kl. 13 – Norden runt på 40 minuter
Seinäjoki, Toivolanrannan yhtenäiskoulu
To. 20.4 kl. 10 – Apan Anders & komparkompisen
Pargas, Malms skola. För alla förskolor.
Fr. 21.4 kl. 10 – Apan Anders & komparkompisen
Åbo, Cygnaeus skola. För alla förskolor.
Må. 24.4 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Reso, Ihalan koulu
Må. 24.4 kl. 9.50 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Reso, Ihalan koulu
Må. 24.4 kl. 10.40 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Reso, Ihalan koulu
Ti. 25.4 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kokemäki, Tulkkilan koulu
Ti. 25.4 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kokemäki, Tulkkilan koulu
On. 26.4 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Björneborg, Cygnaeuksen koulu
On. 26.4 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Björneborg, Cygnaeuksen koulu
To. 27.4 kl. 9.30 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Pomarkku, Kirkonkylän koulu
To. 27.4 kl. 10.30 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Pomarkku, Kirkonkylän koulu

Må. 8.5 kl. 9.25 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Reso, Ihalan koulu
Må. 8.5 kl. 10.25 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Reso, Ihalan koulu
Må. 8.5 kl. 11.25 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Reso, Ihalan koulu
Ti. 9.5 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kokemäki, Tulkkilan koulu
Ti. 9.5 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kokemäki, Tulkkilan koulu
On. 10.5 kl. 10.30 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Pomarkku, Kirkonkylän koulu
To. 11.5 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Björneborg, Cygnaeuksen koulu
To. 11.5 kl. 11.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Björneborg, Cygnaeuksen koulu
Ti. 16.5 kl. 10.30 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Kuokkalan koulu
Ti. 16.5 kl. 11.30 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Kuokkalan koulu
On. 17.5 kl. 9.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Huhtasuon koulu
On. 17.5 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Huhtasuon koulu
To. 18.5 kl. 9.40 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Mäkelämäen koulu, Muuramesali
To. 18.5 kl. 11.50 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Leikari
Fr. 19.5 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Toivakan koulukeskus
Fr. 19.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Jyväskylä, Toivakan koulukeskus
Ti. 23.5 kl. 10 – Apan Anders
Helsingfors, Daghemmet Stigen

Lö. 1.7 kl. 17-17.50 – Barnens Sommarteater:
Mästerkatten i stövlar och minikonsert med Apan Anders
Mariehamn GE-villan (inomhus vid regn), se här!
Sö. 2.7 kl. 16-16.50 – Barnens Sommarteater:
Mästerkatten i stövlar och minikonsert med Apan Anders
Mariehamn GE-villan (inomhus vid regn), se här!
Sö. 9.7 kl. 16-17.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Nykarleby, Stjärnhallen, se här!
Må. 10.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Esse, Essegården, se här!
Ti. 11.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Korsholm, Södra Vallgrund, UF Havsbandet, se här!
On. 12.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Närpes, Fagerö, se här!
To. 13.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Kristinestad, Brahegården, se här!
Sö. 16.7 kl. 15-16.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Iniö, Snäckan, se här!
Må. 17.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Houtskär, Vesterlid, se här!
Ti. 18.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Korpo, Gjallarhorn, se här!
On. 19.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Kimito, Wrethalla, se här!
To. 20.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Nagu, Framnäs, se här!
Fr. 21.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Pargas, Lillholmen, se här!
Lö. 22.7 kl. 11.25 – Apan Anders – Anders Apina
Åbo – Turku, The Tall Ships Race
Lö. 22.7 kl. 16 – Apan Anders – Anders Apina
Sibbo, Hindsby, Familjefest
Lö. 29.7 kl. 12.15 – Apan Anders
Tenala, Tenaladagen
To 17.8 Konstens natt på svenska, Svenska Gården, Åbo
kl. 17.30 Apan Anders & Mästerkatten
, ute på scenen
kl. 17.45 – Mästerkatten i stövlar
, inne i spegelsalen

On. 6.9 kl. 18 -Apan Anders sjunger sånger från sagor
Åbo, Stadsbiblioteket
To. 7.9 kl. 9.30 -Apan Anders
Sibbo, Metsärinteen Kielikylpypäiväkoti
Fr. 9.9 kl. 9.30 -Apan Anders
Karis, Lilla Prästgården
Ti. 12.9 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Lintulaakson koulu
Ti. 12.9 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Lintulaakson koulu
Ti. 12.9 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Lintulaakson koulu
On. 13.9 kl. 8.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Meilahden ala-asteen koulu
On. 13.9 kl. 9.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Meilahden ala-asteen koulu
On. 13.9 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Meilahden ala-asteen koulu
To. 14.9 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Hiidenkiven peruskoulu
To. 14.9 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Helsingfors, Hiidenkiven peruskoulu
Fr. 15.9 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Auroran koulu
Fr. 15.9 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Esbo, Auroran koulu
Ti. 26.9 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Kalevan koulu
Ti. 26.9 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Kalevan koulu
On. 27.9 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Rajalan koulu
On. 27.9 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Rajalan koulu
To. 28.9 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Särkiniemen koulu
To. 28.9 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Särkiniemen koulu
Fr. 29.9 kl. 9.50 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Kettulan koulu
Fr. 29.9 kl. 11.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kuopio, Kettulan koulu

Må. 2.10 kl. 10.10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Helsingfors, Meilahden ala-asteen koulu
Må. 2.10 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Helsingfors, Meilahden ala-asteen koulu
Ti. 3.10 kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Helsingfors, Hiidenkiven peruskoulu
Ti. 3.10 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Helsingfors, Hiidenkiven peruskoulu
On. 4.10 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Esbo, Auroran koulu
On. 4.10 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Esbo, Auroran koulu
To. 5.10 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Esbo, Lintulaakson koulu
To. 5.10 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Esbo, Lintulaakson koulu
To. 5.10 kl. 12.30 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Esbo, Lintulaakson koulu
Fr. 6.10 kl. – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Esbo, Hanaholmen
Lö. 7.10 kl. 11-12.15 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Vasa, Ritz
Köp biljetter här. Välkomna!
Sö. 8.10 kl. 16-17.30 – Barnfest med Mästerkatten och Apan Anders
Raseborg, Malmåsa, Prästkulla, Nitlaxvägen 12
Info här. Boka biljetter här.
Må. 9.10 kl. 9 – Apan Anders
Karis, Solbacka daghem
Må. 9.10 kl. 10 – Mästerkatten i stövlar och Apan Anders
Karis, Solbacka daghem
Lö. 14.10 kl. 11.30 – Apan Anders – Anders Apina
Farsta, Farsta bibliotek
Ti. 17.10 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Lappeen koulu
Ti. 17.10 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Lappeen koulu
On. 18.10 kl. 9.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Lauritsalan koulu
On. 18.10 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Lauritsalan koulu
To. 19.10 kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Myllymäen koulu
To. 19.10 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Myllymäen koulu
To. 19.10 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Myllymäen koulu
Fr. 20.10 kl. 9.30 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Villmanstrand, Voisalmen koulu
Ti. 24.10 kl. 9.15 – Apan Anders
Helsingfors, Daghemmet Berta-Maria hemmet
Ti. 24.10 kl. 10 – Apan Anders
Helsingfors, Daghemmet Berta-Maria hemmet
On. 25.10 kl. 9.15 – Apan Anders
Åbo, Knatteby daghem
On. 25.10 kl. 10 – Apan Anders
Åbo, Knatteby daghem

Lö. 11.11 kl. 10.30 – Pettson och Findus firar jul
Pargas, Biblioteket
La. 11.11 klo. 12 – Viirun ja Pesosen joulu
Parainen, Kirjasto
Sö. 12.11 kl. 13 – Pettson och Findus firar jul
Mariehamn, Stadsbiblioteket
Må. 13.11 kl. 10 – Pettson och Findus firar jul
Jomala, Vikingaåsens skola
Må. 13.11 kl. 11 – Pettson och Findus firar jul
Jomala, Vikingaåsens skola
Ti. 14.11 kl.9- Pettson och Findus firar jul
Helsingfors, Rastis
Ti. 14.11 kl. 10.15 – Pettson och Findus firar jul
Helsingfors, Rastis
Fr. 17.11 kl. 18 – Barnfest med Pettson och Apan Anders
Teater: Pettson och Findus firar jul + minikonsert med Apan Anders
Sjundeå, Borgvik
Lö. 18.11 kl. 11 – Pettson och Findus firar jul
Vanda, Helsinge skola
Lö. 18.11 kl. 16 – Pettson och Findus firar jul
Ingå, Kyrkfjärdens skola
La. 18.11 kl. 17.30 – Viirun ja Pesosen joulu
Inkoo, Kyrkfjärdenin koulu
Sö. 19.11 kl. 15 – Pettson och Findus firar jul
Sibbo, Träskberga, UF Kamraterna FULLBOKAT!
Må. 20.11 kl. 9.30 – Pettson och Findus firar jul
Helsingfors, Annegården
Må. 20.11 kl. 10.40 – Pettson och Findus firar jul
Helsingfors, Annegården
Ti. 21.11 kl. 17.45 – Pettson och Findus firar jul
Houtskär, Vesterlid
Ti 21.11 kl. 11.15 – Norden runt på 40 minuter
Joensuu, Joensuun normaalikoulun yläkoulu
Ti 21.11 kl. 13.10 – Norden runt på 40 minuter
Joensuu, Joensuun normaalikoulun yläkoulu
On 22.11 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Joensuu, Joesuun lyseon peruskoulu
On 22.11 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Joensuu, Joesuun lyseon peruskoulu
On 22.11 kl. 11.25 – Norden runt på 40 minuter
Joensuu, Joesuun lyseon lukio
On 22.11 kl. 13.10 – Norden runt på 40 minuter
Joensuu, Joesuun lyseon lukio
To. 23.11 kl. 9.30 – Pettson och Findus firar jul
Bromarv, Bromarv skola
To. 23.11 kl. 17.30 – Pettson och Findus firar jul
Grankulla, Nya Paviljongen
To. 23.11 kl. 18.30 – Viirun ja Pesosen joulu
Kauniainen, Uusi Paviljonki
To 23.11 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Nyslott, Talvisalon koulu
To 23.11 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Nyslott, Talvisalon koulu
Fr. 24.11 kl. 10 – Pettson och Findus firar jul
Helsingfors, Nordhuset
Fr. 24.11 kl. 18 – Pettson och Findus firar jul
Helsingfors, Nordhuset
Fr 23.11 kl. 9.05 – Norden runt på 40 minuter
Nyslott, Mertalan Koulu
Fr 23.11 kl. 10.05 – Norden runt på 40 minuter
Nyslott, Mertalan Koulu
Lö. 25.11 kl. 16 – Pettson och Findus firar jul
Lovisa, Generalhagens skola
La. 25.11 klo. 17.15 – Viirun ja Pesosen joulu
Loviisa, Generalhagenin koulu
Sö. 26.11 kl. 15.30 – Pettson och Findus firar jul
Borgå, Kulturhuset Grand
Su. 26.11 klo. 17 – Viirun ja Pesosen joulu
Porvoo, Kulttuuritalo Grand
Må 27.11 kl. 9.35 – Norden runt på 40 minuter
Nokia, Nokian lukio
Må 27.11 kl. 12.10 – Norden runt på 40 minuter
Nokia, Nokianvirran koulu
Må 27.11 kl. 13.15 – Norden runt på 40 minuter
Nokia, Nokianvirran koulu
Må 27.11 kl. 14.10 – Norden runt på 40 minuter
Nokia, Nokianvirran koulu
Ti 28.11 kl. 9.30 – Norden runt på 40 minuter
Ylöjärvi, Kauraslammen koulu
Ti 28.11 kl. 10.30 – Norden runt på 40 minuter
Ylöjärvi, Kauraslammen koulu
Ti 28.11 kl. 12.05 – Norden runt på 40 minuter
Ylöjärvi, Kauraslammen koulu
Ke. 29.11 klo. 18 – Viirun ja Pesosen joulu
Rauma, Rauma-sali
On 29.11 kl. – Norden runt på 40 minuter
Kangasala, Pitkäjärven koulu
On 29.11 kl. – Norden runt på 40 minuter
Kangasala, Pitkäjärven koulu
To 30.11 kl. 9.45 – Norden runt på 40 minuter
Lempäälä, Lempäälän lukio

Fr. 1.12 kl. 17.30 – Pettson och Findus firar jul
Hangö, Stadshusets festsal
Pe. 1.12 klo. 18.30 – Viirun ja Pesosen joulu
Hanko, Kaupungintalon juhlasali
Lö. 2.12 kl. 15.30 – Pettson och Findus firar jul
Kimito, Villa Lande
La. 2.12 kl. 17 – Viirun ja Pesosen joulu
Kemiö, Villa Lande
Sö. 3.12 kl. 15 – Pettson och Findus firar jul
Åbo, Arbis festsal
Su. 3.12 kl. 16.30 – Viirun ja Pesosen joulu
Turku, Työväenopiston juhlasali
To. 7.12 kl. 17.30 – Pettson och Findus firar jul
Jakobstad, Shaumansalen
To. 7.12 klo. 18.30 – Viirun ja Pesosen joulu
Pietarsaari, Shaumansali
Fr. 8.12 kl. 9.15 – Pettson och Findus firar jul
Karleby, Jungsborg
Fr. 8.12 kl. 10.30 – Pettson och Findus firar jul
Karleby, Jungsborg
Fr. 8.12 kl. 18 – Pettson och Findus firar jul
Lepplax, Lepplax samlingshus
Lö. 9.12 kl. 11 – Pettson och Findus firar jul
Nykarleby, Stjärnhallen
Lö. 9.12 kl. 18 – Pettson och Findus firar jul
Närpes, Simhallens festsal
Sö. 10.12 kl. 15.30 – Pettson och Findus firar jul
Vasa, Ritz
Su. 10.12 kl. 17 – Viirun ja Pesosen joulu
Vaasa, Ritz
Må. 11.12 kl. 9.30 – Pettson och Findus firar jul
Korsnäs, Kyrkoby skola
Må. 11.12 kl. 18 – Pettson och Findus firar jul
Vörå, Koskeby skola
Ti. 12.12 kl. 17.30 – Pettson och Findus firar jul
Kristinestad, Dux
Ti. 12.12 klo. 18.30 – Viirun ja Pesosen joulu
Kristiinankaupunki, Dux
On. 13.12 kl. 18 – Pettson och Findus firar jul
Björneborg, Svenska samskolans Luciafest
Fr. 15.12 kl. 9.15 – Pettson och Findus firar jul
Karis, Tryckeriteatern
Fr. 15.12 kl. 10.30 – Pettson och Findus firar jul
Karis, Tryckeriteatern
Fr. 15.12 kl. 18 – Pettson och Findus firar jul
Karis, Tryckeriteatern
Lö. 16.12 kl. 14 – Pettson och Findus firar jul
Esbo, Vindängen