Kalender | kalenteri

Januari-20

Ti. 14.1 kl. 9.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Herttoniemenrannan ala-asteen koulu, Helsingfors
Ti. 14.1 kl. 12 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Herttoniemenrannan ala-asteen koulu, Helsingfors
On. 15.1 kl. 9.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Herttoniemenrannan ala-asteen koulu, Helsingfors
On. 15.1 kl. 12 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Herttoniemenrannan ala-asteen koulu, Helsingfors
To. 16.1 kl. 9 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Tapanilan ala-asteen koulu, Helsingfors
To. 16.1 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Tapanilan ala-asteen koulu, Helsingfors
Fr. 17.1 kl.  – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Pihkapuiston koulu, Helsingfors
Fr. 17.1 kl.  – Pelon linnassa – I rädslans slott
Pihkapuiston koulu, Helsingfors
Lö. 18.1 kl. 12 och kl. 14.30 – Apan Anders
Barnens Brunch, Fyren, Ekenäs
Ti. 21.1 kl. 9.15 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Vimma, Åbo
Ti. 21.1 kl. 10.15 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Vimma, Åbo
On. 22.1 kl. 9.15 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Vimma, Åbo
On. 22.1 kl. 10.15 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Vimma, Åbo
To. 23.1 kl. 9.15 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Vimma, Åbo
To. 23.1 kl. 10.15 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Vimma, Åbo
Må. 27.1 kl. 9.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Lapin koulu, Raumo
Må. 27.1 kl. 10.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Lapin koulu, Raumo
Må. 27.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Björneborgs svenska samskola, Björneborg
Ti. 28.1 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Huovirinteen koulu, Säkylä
Ti. 28.1 kl.  – Pelon linnassa – I rädslans slott
Huovirinteen koulu, Säkylä
Ti. 28.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Länsi-Puijon koulu, Kuopio
Ti. 28.1 kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Länsi-Puijon koulu, Kuopio
On. 29.1 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kaaron koulu, Raumo
On. 29.1 kl. 11.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Kaaron koulu, Raumo
On. 29.1 kl. – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajalan koulu, Kuopio
On. 29.1 kl. – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rajalan koulu, Kuopio
To. 30.1 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Uotilan koulu, Raumo
To. 30.1 kl. 11.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Uotilan koulu, Raumo
To. 30.1 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Hiltulanlahden koulu, Kuopio
To. 30.1 kl. 11.30 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Hiltulanlahden koulu, Kuopio
Fr. 31.1 kl. 9.45 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Enäjärven koulu, Björneborg
Fr. 31.1 kl.  11.35 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Enäjärven koulu, Björneborg
Fr. 31.1 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kettulan koulu, Kuopio
Fr. 31.1 kl. 9.45 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kettulan koulu, Kuopio

Februari-20

On. 5.2 kl. 9 – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Schaumansalen – Schaumansali, Jakobstad – Pietarsaari
On. 5.2 kl. 10.15 – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Schaumansalen – Schaumansali, Jakobstad – Pietarsaari
To. 6.2 kl. 9 – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Schaumansalen – Schaumansali, Jakobstad – Pietarsaari
To. 6.2 kl. 10.15 – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Schaumansalen – Schaumansali, Jakobstad – Pietarsaari
Fr. 7.2 kl. 10 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier
Björneborgs svenska samskola, Björneborg
Må. 10.2 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Niipperin koulu, Esbo
Må. 10.2 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Niipperin koulu, Esbo
Ti. 11.2 kl. 10 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Niipperin koulu, Esbo
Ti. 11.2 kl. 11.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Niipperin koulu, Esbo
On. 12.2 kl. 9.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Kalajärven koulu, Esbo
On. 12.2 kl. 10.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kalajärven koulu, Esbo
To. 13.2 kl. 9 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Koulumestarin koulu, Esbo
To. 13.2 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Koulumestarin koulu, Esbo
Fr. 14.2 kl. 10 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Kourujärven koulu, Raumo
Fr. 14.2 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kourujärven koulu, Raumo

Mars-20

Ti. 3.3 kl. 10 – WTF? What The Finlandssvensk
Ulvilan lukio, Ulvila
Ti. 3.3 kl. 12 -WTF? What The Finlandssvensk
Ulvilan lukio, Ulvila
On. 3.3 kl. 9.20 – Norden runt på 40 minuter
Säkylän seudun yhtenäiskoulu, Säkylä
On. 3.3 kl. 10.20 -WTF? What The Finlandssvensk
Lukio, Säkylä
To. 5.3 kl. 12.15 – Norden runt på 40 minuter
Raumanmeren peruskoulu, Raumo
To. 5.3 kl. 14 – Norden runt på 40 minuter
Raumanmeren peruskoulu, Raumo
Lö. 7.3 kl. 13.30 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier

Barnfesten 2020, Arbis, Helsingfors
Må. 9.3 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Seutulan koulu, Vanda
Må. 9.3 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Seutulan koulu, Vanda
Ti. 10.3 kl. 10.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Päiväkummun koulu, Vanda
Ti. 10.3 kl. 12.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Päiväkummun koulu, Vanda
On. 11.3 kl. 11 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Rajatorpan koulu, Vanda
On. 11.3 kl. 12.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Rajatorpan koulu, Vanda
To. 12.3 kl. 11.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Kuusikon koulu, Vanda
To. 12.3 kl. 12.20 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kuusikon koulu, Vanda
Fr. 13.3 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Askiston koulu, Vanda
Fr. 13.3 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Askiston koulu, Vanda
Avbokad Fr. 13.3 kl. 18 – Findus flyttar ut
Villa Lande, Kimito
Avbokad Lö. 14.3 kl. 11 – Findus flyttar ut
Piugs kultursal, Pargas
Avbokad Sö. 15.3 kl. 15 – Findus flyttar ut
Arbis festsal, Åbo
Avbokad Ti. 17.3 kl. 9.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Päivölänlaakson koulu, Kervo – Kerava
Avbokad Ti. 17.3 kl. 10.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Päivölänlaakson koulu, Kervo – Kerava
Avbokad On. 18.3 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Killan koulu, Kervo – Kerava
Avbokad On. 18.3 kl. 11.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Killan koulu, Kervo – Kerava
Avbokad To. 19.3 kl. 9.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kartanon koulu, Träskända – Järvenpää
Avbokad To. 19.3 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kartanon koulu, Träskända – Järvenpää
Avbokad To. 19.3 kl. 11.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Kartanon koulu, Träskända – Järvenpää
Avbokad Fr. 20.3 kl. 10 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Anttilan koulu, Träskända – Järvenpää
Avbokad Fr. 20.3 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Anttilan koulu, Träskända – Järvenpää
Avbokad Fr. 20.3 kl. 12.25 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Anttilan koulu, Träskända – Järvenpää
Avbokad Lö. 21.3 kl. 14 – Findus flyttar ut
Vindängen, Esbo
Avbokad Sö. 22.3 kl. 15 – Findus flyttar ut
Grand, Borgå
Avbokad Må. 23.3 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Kanniston koulu, Vanda
Avbokad Må. 23.3 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kanniston, Vanda
Avbokad Ti. 24.3 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Vanhan Vaasan koulu, Vasa
Avbokad Ti. 24.3 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Vanhan Vaasan koulu, Vasa
Avbokad On. 25.3 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Hietalahden koulu, Vasa
Avbokad On. 25.3 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Hietalahden koulu, Vasa
Avbokad On. 25.3 kl. 10 – Findus flyttar ut
Daghemmet Lillgården, Kimito
Avbokad On. 25.3 kl. 18 – Findus flyttar ut
Stadshusets festsal, Hangö
Avbokad To. 26.3 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Merikaarron koulu, Vasa
Avbokad To. 26.3 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Merikaarron koulu, Vasa
Avbokad To. 26.3 kl. 9.30 – Apan Anders
Knatteskärs daghem, Åbo
Avbokad To. 26.3 kl. 18 – Findus flyttar ut
Frans Henrikssonsalen, Närpes
Avbokad Fr. 27.3 kl. 8.45 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Isolahden koulu, Vasa – Vaasa
Avbokad Fr. 27.3 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Isolahden koulu, Vasa – Vaasa
Avbokad Fr. 27.3 kl. 18 – Findus flyttar ut
Purmogården, Purmo
Avbokad Lö. 28.3 kl. 11 – Findus flyttar ut
Svenska Gården, Jakobstad
Avbokad Sö. 29.3 kl. 14 – Findus flyttar ut
Ritz, Vasa
Avbokad Må. 30.3 kl. 9.30 – Findus flyttar ut
Kyrkoby skola, Korsnäs
Avbokad Må. 30.3 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Kajaanin lyseo
Avbokad Må. 30.3 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Kajaanin lyseo
Avbokad Ti. 31.3 kl. – Norden runt på 40 minuter
Juhani Ahon koulu, Iidensalmi
Avbokad Ti. 31.3 kl. – Norden runt på 40 minuter
Juhani Ahon koulu, Iidensalmi
Avbokad Ti. 31.3 kl. – Norden runt på 40 minuter
Juhani Ahon koulu, Iidensalmi

April-20

Avbokad On. 1.4 kl. 10 – WTF? What The Finlandssvensk
Kajaanin lukio
Avbokad On. 1.4 kl. 13.30 – WTF? What The Finlandssvensk
Kajaanin lukio
Avbokad To. 2.4 kl. 11.40 – WTF? What The Finlandssvensk
Tampereen yhteikoulun lukio
Avbokad To. 2.4 kl. 14.20 – WTF? What The Finlandssvensk
Tampereen yhteikoulun lukio
Avbokad To. 2.4 kl. 10 – Findus flyttar ut
Malms kulturhus, Helsingfors
Avbokad To. 2.4 kl. 18 – Findus flyttar ut
Karelia, Ekenäs
Avbokad Fr. 3.4 kl. – Norden runt på 40 minuter
Harjuniityn koulu, Nokia
Avbokad Fr. 3.4 kl. – Norden runt på 40 minuter
Harjuniityn koulu, Nokia
Avbokad Fr. 3.4 kl. – Norden runt på 40 minuter
Harjuniityn koulu, Nokia
Avbokad Fr. 3.4 kl. 10 – Findus flyttar ut
Rastis, Helsingfors
Avbokad Fr. 3.4 kl. 12 – Findus flyttar ut
Rastis, Helsingfors
Avbokad Lö. 4.4 kl. 12 – Findus flyttar ut
Tryckeriteatern, Karis
Avbokad To. 16.4 kl. 9.30 – Apan Anders
Daghemmet Apollo, Helsingfors
Avbokad Fr. 17.4 kl. 9.30 – Apan Anders
Distby daghem, Esbo
Avbokad Ti. 21.4 kl. 9.10 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Lappeen koulu, Villmanstrand
Avbokad Ti. 21.4 kl. 11.40 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Lappeen koulu, Villmanstrand
Avbokad On. 22.4 kl. 10 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Myllymäen koulu, Villmanstrand
Avbokad On. 22.4 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Myllymäen koulu, Villmanstrand
Avbokad To. 23.4 kl. 9.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Voisalmen koulu, Villmanstrand
Avbokad To. 23.4 kl. 11.45 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Voisalmen koulu, Villmanstrand
Avbokad Fr. 24.4 kl. 9.45 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Keltinmäen koulu, Jyväskylä
Avbokad Fr. 24.4 kl. 11.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Keltinmäen koulu, Jyväskylä
Avbokad Ti. 28.4 kl. – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Larsmo
Avbokad Ti. 28.4 kl. – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Larsmo
Avbokad On. 29.4 kl. – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Larsmo
Avbokad On. 29.4 kl. – Hyppeliini & Apan Anders – Kul med mysterier – Mahtava mysteeri
Larsmo

Maj-20

Avbokad Må. 4.5 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi
Avbokad Må. 4.5 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi
Avbokad Ti. 5.5 kl. 9 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Saaren koulu, Rovaniemi
Avbokad Ti. 5.5 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Saaren koulu, Rovaniemi
Avbokad On. 6.5 kl. 9.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Nivavaaran koulu, Rovaniemi
Avbokad On. 6.5 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Nivavaaran koulu, Rovaniemi
Avbokad To. 7.5 kl. 12.15 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Rukan koulu, Kuusamo
Avbokad To. 7.5 kl. 14 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Rukan koulu, Kuusamo
Avbokad Fr. 8.5 kl. 10 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Ruukinkankaan koulu, Suomussalmi
Avbokad Fr. 8.5 kl. 11.30 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Ruukinkankaan koulu, Suomussalmi
Avbokad Må. 11.5
kl. 9.40 – Norden runt på 40 minuter
Kuopion Taidelukio Lumit
Avbokad Må. 11.5 kl. 11.30  -WTF? What The Finlandssvensk
Kuopion Taidelukio Lumit
Avbokad Ti. 12.5 kl. 13 – Norden runt på 40 minuter
Kuopion klassillinen lukio
Avbokad Ti. 12.5 kl.  -WTF? What The Finlandssvensk
Kuopio
Avbokad On. 13.5 kl. 9.40 – Norden runt på 40 minuter
Kallaveden lukio, Kuopio
Avbokad On. 13.5 kl. 11.30 – WTF? What The Finlandssvensk
Kallaveden lukio, Kuopio
Avbokad To. 14.5 kl. – Norden runt på 40 minuter
Kuopion Lyseon Lukio
Avbokad To. 14.5 kl. – WTF? What The Finlandssvensk
Kuopion Lyseon Lukio
Avbokad Fr. 15.5 kl. – WTF? What The Finlandssvensk
Kuopio
Avbokad Må. 18.5 kl. – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Korpilahden yhtenäiskoulu, Jyväskylä
Avbokad Må. 18.5 kl. – Pelon linnassa – I rädslans slott
Korpilahden yhtenäiskoulu, Jyväskylä
Avbokad To. 19.5 kl. 9.30 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Halssilan koulu, Jyväskylä
Avbokad Ti. 19.5 kl. 11.40 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Halssilan koulu, Jyväskylä
Avbokad On. 20.5 kl. 9 – Hoppelina & Maija – Uudet ystävät – Nya vänner
Jokelan koulu, Jyväskylä
Avbokad On. 20.5 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Jokelan koulu, Jyväskylä

Augusti-september-20

To. 13.8 kl. – Apan Anders
Konstens Natt på Svenska i Åbo, info här.
On. 19.8 kl. 18 – Apan Anders
Larsmo torg, info här.
Må. 31.8 kl. 9 – Kejsarens nya kläder
Tölö daghem, Helsingfors
Må. 31.8 kl. 10 – Kejsarens nya kläder
Tölö daghem, Helsingfors
Må. 31.8 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Steinerskolans eftis, Helsingfors
Ti. 1.9 kl. 10.15 – Kejsarens nya kläder
Daghemmet Elka, Helsingfors
Ti. 1.9 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Cygnaeus eftis, Helsingfors
On. 2.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Sedmigradskys småbarnsskola, Helsingfors
To. 3.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Munksnäs småbarnsskola, Helsingfors
To. 3.9 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Botby eftis, Helsingfors
Fr. 4.9 kl. 9 – Kejsarens nya kläder
Daghemmet Anna, Helsingfors
Fr. 4.9 kl. 10 – Kejsarens nya kläder
Daghemmet Anna, Helsingfors
Fr. 4.9 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Drumsö eftis, Helsingfors
Fr. 4.9 kl. 15.20 – Kejsarens nya kläder
Drumsö eftis, Helsingfors
Må. 7.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Soukan koulu, Esbo
Ti. 8.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Mäntymäen koulu, Grankulla
On. 9.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Killan koulu, Kervo
To. 10.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 4
Metsäkaltevan koulu, Hyvinge
Fr. 11.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 6
Anttilan koulu, Järvenpää
Må. 14.9 kl. 10 – Kejsarens nya kläder
Slottebo daghem, Kronoby
Må. 14.9 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Kvarnbo daghem, Kronoby
Ti. 15.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Svenska daghemmet, Karleby
Ti. 15.9 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Såka eftis, Karleby
On. 16.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Kyrkbackens daghem, Karleby
On. 16.9 kl. 14.30 – Kejsarens nya kläder
Chydenius eftis, Karleby
To. 17.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Solorens daghem, Nedervetil
To. 17.9 kl. 14 – Kejsarens nya kläder
Kyrkbackens eftis, Karleby
Fr. 18.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Hakalax daghem, Karleby
Fr. 18.9 kl. 14 – Kejsarens nya kläder
Villa förskola & eftis, Karleby
Må. 21.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Langansböle daghem, Ekenäs
Må. 21.9 kl. 15 – Kejsarens nya kläder
Eftis i Österby, Ekenäs
Ti. 22.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Björkebo daghem, Ekenäs
Ti. 22.9 kl. 14.30/15 – Kejsarens nya kläder
Katarinaskolans eftis, Byllan & Kupan, Karis
On. 23.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Rasebo daghem, Ekenäs
On. 23.9 kl. 14.30/15 – Kejsarens nya kläder
Höijersgårdens eftis Svalbo, Ekenäs
To. 24.9 kl. 9.30 – Kejsarens nya kläder
Daghemmet Karusellen, Karis
To. 24.9 kl. 14.30/15 – Kejsarens nya kläder
Tenala eftis, Tenala
Må. 28.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Kanniston koulu, Vanda
Ti. 29.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Vanhan Vaasan koulu, Vasa
On. 30.9 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Hietalahden koulu, Vasa

Oktober-20


To. 1.10 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Merikaarron koulu, Vasa
To. 1.10 kl. 9.30 – Apan Anders
Daghemmet Apollo, Helsingfors 
Fr. 2.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Isolahden koulu, Vasa
Må. 5.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Karhusuon koulu, Esbo
Ti. 6.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Lappeen koulu, Lappeenranta – Villmanstrand
On. 7.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Myllymäen koulu, Lappeenranta – Villmanstrand
To. 8.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Voisalmen koulu, Lappeenranta – Villmanstrand
Fr. 9.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 3
Junajlijankadun päiväkoti, Riihimäki
Må. 12.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Alankylän koulu, Kontio, Uleåborg – Oulu
Ti. 13.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Hintan koulu, Uleåborg – Oulu
On. 14.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Tirinkylän koulu, Kontio, Uleåborg – Oulu
To. 15.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Myllyojan koulu, Uleåborg – Oulu
Fr. 16.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Paulaharjun koulu, Uleåborg – Oulu
Må. 19.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Nummenpakan koulu, Åbo
Ti. 20.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Teräsrautelan koulu, Suikkila, Åbo
On. 21.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Katariinan koulu, Åbo
To. 22.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Teräsrautelan koulu, Teräsrautela, Åbo
Fr. 23.10 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Loukinaisten koulu, Lundo
Må. 26.10 – En kvart på svenska, x 5
Kajaanin lyseo, Kajana
Må. 26.10 kl. 9.30 – Apan Anders på 2 språk
Daghemmet Skogsstjärnan, Borgå
Ti. 27.10 – En kvart på svenska, x 5

Juhani Ahon koulu, Iisalmi
Ti. 27.10 kl. 9.30 – Apan Anders på 2 språk
Furuholmens daghem, Larsmo
On. 28.10 – En kvart på svenska, x 5
Viitaniemen koulu, Jyväskylä
On. 28.10 kl. 9.30 – Apan Anders på 2 språk
Grev daghem, Larsmo
To. 29.10 kl. 10 och 10.30 – En kvart på svenska 
Laikunlava, Tammerfors
To. 29.10 kl. 9.30 – Apan Anders på 2 språk
Daghemmet Lingonstigen, Larsmo
Fr. 30.10 – En kvart på svenska, x 5
Harjuniityn koulu, Nokia
Fr. 30.10 kl. 9.30 – Apan Anders på 2 språk
Daghemmet Trålaren, Larsmo

November-20

Må. 2.11 – En kvart på svenska, x 5
Kuopion taidelukio, Kuopio
Ti. 3.11 – En kvart på svenska, x 5
Nilsiän yhtenäiskoulu, Kuopio
On. 4.11 – En kvart på svenska, x 5
Kallaveden lukio, Kuopio
To. 5.11 – En kvart på svenska, x 5
Kuopion lyseon lukio, Kuopio
Fr. 6.11 – En kvart på svenska, x 5
Mankolan koulu, Jyväskylä
Må. 9.11 – En kvart på svenska, x 5
Pateniemen koulu, Uleåborg
Ti. 10.11 – En kvart på svenska, x 5
Hepolan koulu, Kemi
On. 11.11 – En kvart på svenska, x 5
Länsituulen koulu, Uleåborg
To. 12.11 – En kvart på svenska, x 5
Merikosken yläkoulu, Uleåborg
Fr. 13.11 – En kvart på svenska, x 5
Seinäjoen lukio, Seinäjoki
Må. 16.11 – En kvart på svenska, x 5

Tammerkosken lukio, Tammerfors
Ti. 17.11 – En kvart på svenska, x 5
Kämmenniemen koulu, Tammerfors
On. 18.11 – En kvart på svenska, x 5
Seinäjoen lyseo, Seinäjoki
To. 19.11 – En kvart på svenska, x 5
Hatanpään koulu, Tampere
To. 19.11 kl. 10 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Malms kulturhus, Helsingfors
Fr. 20.11 – En kvart på svenska, x 5

Seinäjoen lyseo, Seinäjoki
Fr. 20.11 kl. 9.15 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Rastis, Helsingfors
Fr. 20.11 kl. 10.30 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Rastis, Helsingfors
Må. 23.11 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi
Ti. 24.11 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Saaren koulu, Rovaniemi
On. 25.11 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Nivavaaran koulu, Rovaniemi
To. 26.11 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Rukan koulu, Kuusamo
Fr. 27
.11 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Ruukinkankaan koulu, Suomussalmi
Fr. 27.11 kl.  – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Tallen, Drumsö, Helsingfors
Lö. 28.11 kl. 10.30 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Piug, Kultursalen, Pargas
Lö. 28.11 kl. 12 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Piug, Kultursalen, Pargas
Må. 30.11 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Otavan koulu, St. Michel

December-20

Ti. 1.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Halssilan koulu, Jyväskylä
On. 2.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Jokelan koulu, Jyväskylä
To. 3.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Keltinmäen koulu, Jyväskylä
Fr. 4.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Sääksjärven koulu, Lempäälä
Må. 7.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Vahteron koulu, Kouvola 
Må. 7.12 kl. 16.30 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Ritz, Vasa
Må. 7.12 kl. 18 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Ritz, Vasa
Ti. 8.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Sippolan koulu, Kouvola 
Ti. 8.12 kl. – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
, Karleby
On. 9.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 3
Poitsilan koulu, Fredrikshamn 
To. 10.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Korian koulu, Kouvola 
Fr. 11.12 – Virkeä Vartti – En rolig kvart, x 5
Jäkärlän koulu, Åbo
To. 17.12 kl. 18 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Fr. 18.12 kl. 18 – Alfons och Mållgan-teater & julsånger med Apan Anders
Karelia, Ekenäs
Tryckeriteatern, Karis

2019

On. 9.1 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Haagan peruskoulu, Helsingfors
On. 9.1 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Haagan peruskoulu, Helsingfors
Ti. 15.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Uuden-Summan koulu, Fredrikshamn
Ti. 15.1 kl. 10.45 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Uuden-Summan koulu, Fredrikshamn
On. 16.1 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Vehkalahden koulu, Fredrikshamn
On. 16.1 kl. 12 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Vehkalahden koulu, Fredrikshamn
To. 17.1 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Mussalon koulu, Kotka
To. 17.1 kl. 11.30 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Mussalon koulu, Kotka
Fr. 18.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kyminkartanon koulu, Kotka
Fr. 18.1 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kyminkartanon koulu, Kotka
Må. 21.1 kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Haagan peruskoulu, Helsingfors
Må. 21.1 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Haagan peruskoulu, Helsingfors
Ti. 22.1 kl. 9.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Aarnivalkean koulu, Esbo
Ti. 22.1 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Aarnivalkean koulu, Esbo
On. 23.1 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Lahnuksen koulu, Esbo
To. 24.1 kl. 10.20 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kajsaniemen ala-asteen koulu, Helsingfors
To. 24.1 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kajsaniemen ala-asteen koulu, Helsingfors
Fr. 25.1 kl. 8.30- Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Snellmannin ala-asteen koulu, Helsingfors
Fr. 25.1 kl. 9.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Snellmannin ala-asteen koulu, Helsingfors
Ti. 29.1 kl. 9 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Väinölän koulu, Björneborg
Ti. 29.1 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Väinölän koulu, Björneborg
Ti. 29.1 kl. 11 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Väinölän koulu, Björneborg
On. 30.1 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Kyläsaaren koulu, Björneborg
On. 30.1 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kyläsaaren koulu, Björneborg
On. 30.1 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kyläsaaren koulu, Björneborg
To. 31.1 kl. 9 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Kaarisillan yhtenäiskoulu, Björneborg
To. 31.1 kl. 10 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kaarisillan yhtenäiskoulu, Björneborg
To. 31.1 kl. 11 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kaarisillan yhtenäiskoulu, Björneborg
Fr. 1.2 kl. 9.15 – Kuka pelastaisi Åke-lapsen? Ett teateräventyr.
Kirkonseudun koulu, Nakkila
Fr. 1.2 kl. 10.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kirkonseudun koulu, Nakkila
Fr. 1.2 kl. 11.15 – Pelon linnassa – I rädslans slott
Kirkonseudun koulu, Nakkila
Ti. 5.2 kl. 17.30 – Apan Anders – Anders Apina
Stadsbiblioteket – Kaupunginkirjasto, Jakobstad
To. 7.2 kl. 9.15 – Apan Anders
Kuratorsstigens daghem, Åbo
To. 7.2 kl. 10 – Apan Anders
Kuratorsstigens daghem, Åbo
Må. 11.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rekolanmäen koulu, Vanda
Må. 11.2 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rekolanmäen koulu, Vanda
Ti. 12.2 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kaivokselan koulu, Vanda
Ti. 12.2 kl. 11.45 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kaivokselan koulu, Vanda
On. 13.2 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajatorpan koulu, Vanda
On. 13.2 kl. 10.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajatorpan koulu, Vanda
To. 14.2 kl. 9.10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajakylän koulu, Vanda
To. 14.2 kl. 10.20 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rajakylän koulu, Vanda
On. 27.2 kl. 9.30 Mamma Mu och Kråkan – Kozoo + Apan Anders minikonsert
Klockringaregatans daghem, Åbo
To. 28.2 kl. 10  Mamma Mu och Kråkan – Kozoo + Apan Anders minikonsert
Cronjelms skolas festal, Larsmo
To. 28.2 kl. 14  Mamma Mu och Kråkan – Kozoo + Apan Anders minikonsert
Bosunds skolas festsal, Larsmo
Må. 4.3 kl. 9.30 Mamma Mu och Kråkan – Kozoo + Apan Anders minikonsert
Kasabergets daghem, Grankulla
Må. 4.3 kl. 10.30 Mamma Mu och Kråkan – Kozoo + Apan Anders minikonsert
Kasabergets daghem, Grankulla
Ti. 12.3 kl. 10.10– Norden runt på 40 minuter
Pohjanlinnan koulu, Kankaanpää
Ti. 12.3 kl. 12.15 – Norden runt på 40 minuter
Pohjanlinnan koulu, Kankaanpää
On. 13.3 kl. 8.55 – Norden runt på 40 minuter
Euran yhteiskoulu
On. 13.3 kl. 10.20 – Norden runt på 40 minuter
Euran yhteiskoulu
On. 13.3 kl. 12.05 – Norden runt på 40 minuter
Euran lukio
To. 14.3 kl. 10.30 – Norden runt på 40 minuter
Varpeen koulu, Laitila
To. 14.3 kl. 12.35– Norden runt på 40 minuter
Laitilan lukio
To. 14.3 kl. 13.45 – Norden runt på 40 minuter
Varpeen koulu, Laitila
Fr. 15.3 kl. – Norden runt på 40 minuter
Liedon keskuskoulu
Må. 18.3 kl. 9.25 – Norden runt på 40 minuter
Puropellon koulu, Åbo
Må. 18.3 kl. 10.15– Norden runt på 40 minuter
Puropellon koulu, Åbo
Må. 18.3 kl. 13.25– Norden runt på 40 minuter
Piispanlähteen koulu, St.Karins
Må. 18.3 kl. 14.20 – Norden runt på 40 minuter
Piispanlähteen koulu, St.Karins
Ti. 19.3 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Vistan koulu, Paimio
Ti. 19.3 kl. 12.45 – Norden runt på 40 minuter
Yli-Maarian yhtenäiskoulu, Åbo
On. 20.3 kl. 8.50 – Norden runt på 40 minuter
Turun Lyseon yläkoulu, Åbo
On. 20.3 kl. 12.15 – Norden runt på 40 minuter
Turun normaalikoulu, Åbo
To. 21.3 kl. 11 – Norden runt på 40 minuter
Turun Suomalaisen Yhtenäiskoulun lukio, Åbo
To. 21.3 kl.13.15  – Norden runt på 40 minuter
Turun Suomalaisen Yhtenäiskoulun lukio, Åbo
Ti 26.3 kl. 10 Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jäkärlän koulu, Åbo
Ti 26.3 kl. 11 Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Jäkärlän koulu, Åbo
On 27.3 kl.  Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Yli-Maarian koulu, Åbo
On 27.3 kl.  Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Yli-Maarian koulu, Åbo
To 28.3 kl. 10 Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Vasaramäen koulu, Åbo
To 28.3 kl. 11.15 Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Vasaramäen koulu, Åbo
Fr 29.3 kl. 9 Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Paattisten koulu, Åbo
Fr 29.3 kl. 10 Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Paattisten koulu, Åbo
Ti. 2.4 kl. 10 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kaivokselan koulu, Vanda
Ti. 2.4 kl. 11 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kaivokselan koulu, Vanda
On. 3.4 kl. 9 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rajatorpan koulu, Vanda
On. 3.4 kl. 10.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rajatorpan koulu, Vanda
To. 4.4 kl. 9 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rekolanmäen koulu, Vanda
To. 4.4 kl. 10.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rekolanmäen koulu, Vanda
Fr. 5.4 kl. 10.20 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rajakylän koulu, Vanda
Fr. 5.4 kl. 11.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rajakylän koulu, Vanda
Ti. 23.4 kl. 9.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Vanhan kylän koulu, liikuntasali, Ulvila
Ti. 23.4 kl. 10.30 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Vanhan kylän koulu, liikuntasali, Ulvila
On. 24.4 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Atalan koulu, Tammerfors
On. 24.4 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Atalan koulu, Tammerfors
To. 25.4 kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kaarilan koulu, Tammerfors
To. 25.4 kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kaarilan koulu, Tammerfors
Fr. 26.4 kl. 10.15 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Harjun koulutalo, Raholan koulu, Tammerfors
Fr. 26.4 kl. 11.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Harjun koulutalo, Raholan koulu, Tammerfors
Må. 6.5 kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Saaren koulu, Rovaniemi
Må. 6.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Saaren koulu, Rovaniemi
Ti. 7.5 kl. 11.10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Aleksanteri Kenan koulu & Sompion koulu, Sodankylä
Ti. 7.5 kl. 12.10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Aleksanteri Kenan koulu & Sompion koulu, Sodankylä
On. 8.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi
On. 8.5 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Syväsenvaaran koulu, Rovaniemi
To. 9.5 kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Ojanperän koulu, Liminka
To. 9.5 kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Ojanperän koulu, Liminka
To. 16.5 kl. 17.30 – Apan Anders
Ramsholmen, Ekenäs, privat tillställning inte för allmänheten
Ti. 21.5. kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Niittylahden koulu, Joensuu
Ti. 21.5. kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Niittylahden koulu, Joensuu
On. 22.5. kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Utran koulu, Joensuu
On. 22.5. kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Utran koulu, Joensuu
To. 23.5. kl. 8 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Noljakan koulu, Joensuu
To. 23.5. kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Noljakan koulu, Joensuu
Fr. 24.5. kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Karsikon koulu, Joensuu
Fr. 24.5. kl. 11 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Karsikon koulu, Joensuu
Lö. 8.6 kl. 14 – Apan Anders
Västanfjärd, Kalkholmen
On. 26.6 kl.  – Apan Anders
Korsholm, Barnkalas på Stundars
Lö. 29.6 kl. 15-16.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Houtskär, Vesterlid, se här!
Sö. 30.6 kl. 15-16.30 -Barnfest med Alfons och Mållgan
Korpo, Gjallarhorn, se här!
Må. 1.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Pargas, Lillholmen, se här!
Ti. 2.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Kimito, Wrethalla, se här!
On. 3.7 kl. 15-16.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Iniö, Snäckan, se här!
To. 4.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Nagu, Framnäs, se här!
Må. 8.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Södra Vallgrund, UF Havsbandet, se här!
Ti. 9.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Nykarleby, Ytterjeppo Paviljong, se här!
On. 10.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Kristinestad, Brahegården, se här!
To. 11.7 kl. 17-18.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Esse, Essegården, se här!
Fr. 12.7 kl. 13-14.30 – Barnfest med Alfons och Mållgan
Karleby, Stadsbiblioteket – Luckan, se här!
Lö. 13.7 kl. 14-15 -Alfons och Mållgan-teater & Apan Anders
Närpes, Övermark, se här!
Sö. 14.7 kl. 15-16.30 -Barnfest med Alfons och Mållgan
Maxmo, Dansbanan, se här!
Lö. 27.7 kl. 18 – Apan Anders – Anders Apina
Pilvilinna – Mickelspiltom
Sö. 28.7 kl. 13 – Apan Anders – Anders Apina
Borgå, Postbacken
Fr. 9.8 kl. 18 – Apan Anders
Mariehamn, Ålands konstmuseum, Kulturnatten
Ti. 27.8 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Daghemmet Marias Asyl, Helsingfors
Ti. 27.8 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
S:t Jacobs eftis, Helsingfors
On. 28.8 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Munksnäs småbarnsskola, Helsingfors
On. 28.8 kl.  15 – Alfons och Mållgan
Eftis i Staffansby, Solhem, Helsingfors
To. 29.8 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Sedmigradskys småbarnsskola, Helsingfors
To. 29.8 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Botby eftis, Helsingfors
Ti. 3.9. kl. 9 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Tuupalan ala-koulu, Kuhmo
Ti. 3.9. kl. 10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Tuupalan ala-koulu, Kuhmo
Ti. 3.9. kl. 12 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Tuupalan ala-koulu, Kuhmo
On. 4.9. kl. 9.20 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lehtikankaan koulu, Kajaani
On. 4.9. kl. 10.20 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Lehtikankaan koulu, Kajaani
To. 5.9. kl. 9.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Soidinsuon koulu, Kajaani
To. 5.9. kl. 10.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Soidinsuon koulu, Kajaani
To. 5.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Tölö daghem, Helsingfors
To. 5.9 kl. 15 – Alfons och Mållgan
Cygnaeus eftis, Helsingfors
Fr. 6.9. kl. 8 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kirkonsalmen koulu, Iisalmi
Fr. 6.9. kl. 9 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kirkonsalmen koulu, Iisalmi
Fr. 6.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Daghemmet Anna, Helsingfors
Fr. 6.9 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Steinerskolans eftis , Helsingfors
Må. 9.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Kyrkbackens daghem, Karleby
Må. 9.9 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Chydenius och Kyrkbackens eftisar och förskolor, Karleby
Ti. 10.9. kl. 9.15 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Sorrilan koulu, Valkeakoski
Ti. 10.9. kl. 10.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Sorrilan koulu, Valkeakoski
Ti. 10.9. kl. 11.15 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Sorrilan koulu, Valkeakoski
Ti. 10.9 kl. 9 – Alfons och Mållgan
Svenska daghemmet, Karleby
Ti. 10.9 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Villa skolas eftis, Karleby
On. 11.9. kl. 10 -Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Myllyhaan koulu ja Harjunniityn koulu, Nokia
On. 11.9. kl. 11 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Myllyhaan koulu ja Harjunniityn koulu, Nokia
On. 11.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Hakalax daghem, Karleby
On. 11.9 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Eftis, Kvarnbo daghem, Kronoby
To. 12.9. kl. 9.05 -Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Siivikkalan koulu, Siivikkala, Yläjärvi
To. 12.9. kl. 10.20 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Siivikkalan koulu, Siivikkala, Yläjärvi
To. 12.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Solrosens daghem, Nedervetil
To. 12.9 kl. 14 – Alfons och Mållgan
Vittsar eftis, Karleby
Fr. 13.9. kl. 9.05 -Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Takamaan koulu, Lakiala, Yläjärvi
Fr. 13.9. kl. 10.20 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Takamaan koulu, Lakiala, Yläjärvi
Fr. 13.9 kl. 10 – Alfons och Mållgan
Slottebo daghem, Kronoby
Fr. 13.9 kl. 14 – Alfons och Mållgan
Såka eftis, Karleby
Lö. 14.9 kl. 10.30 – Alfons och Mållgan
Ritz, Vasa – För alla, välkomna!
La. 14.9 klo. 12 – Mikko Mallikas ja Mulperi
Ritz, Vaasa – Kaikille, tervetuloa!
Ti. 17.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Björkebo daghem, Ekenäs
Ti. 17.9 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Lilla Prästgårdens eftis, Karis
On. 18.9 kl. – Alfons och Mållgan
Labyrintti och Karuselli, Raseborg
On. 18.9 kl. – Alfons och Mållgan
eftis, Raseborg
To. 19.9 kl. 9.30 – Alfons och Mållgan
Rasebo daghem, Ekenäs
To. 19.9 kl. 14.30 – Alfons och Mållgan
Katarinaskoölans eftis, Karis
Fr. 20.9 kl. – Alfons och Mållgan
Langansböle daghem, Ekenäs
Fr. 20.9 kl. 14 – Alfons och Mållgan
Höijersgårdens eftis, Svalbo, Ekenäs
Lö. 21.9 kl. 10.30 – Alfons och Mållgan
Pargas, Stadsbiblioteket
Bilj. 10 € från Pargas bibliotek, välkomna!
La. 21.9 klo. 12 – Mikko Mallikas ja Mulperi
Parainen, Kirjasto
Liput: 10 €, Paraisten kirjastosta, tervetuloa!
On. 25.9. kl. 10.10 -Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Iittalan yhtenäiskoulu, Tavastehus
On. 25.9. kl. 11.10 -Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Iittalan yhtenäiskoulu, Tavastehus
To. 26.9. kl. 9.45- Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Rengon koulu, Tavastehus
To. 26.9. – 10.40 Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Rengon koulu, Tavastehus
Fr. 27.9. kl. 10- Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Konnarin koulu, Lammi, Tavastehus
Fr. 27.9. kl. 11- Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Konnarin koulu, Lammi, Tavastehus
Lö. 5.10. kl. 13.30 – Alfons och Mållgan
Hanaholmen, Esbo
La. 5.10. klo. 14.30 – Mikko Mallikas ja Mulperi
Hanasaari, Espoo
Ti. 8.10. kl. 9.15 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Piug – Punt, Pargas, Parainen
Ti. 8.10. kl. 10.30 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Piug – Punt, Pargas, Parainen
On. 9.10. kl. 9.15 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Piug – Punt, Pargas, Parainen
On. 9.10. kl. 10.30 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Piug – Punt, Pargas, Parainen
To. 10.10. kl. 10 – Hoppelina och Apan Anders – Kul med mysterier!
Piug, Pargas
Fr. 11.10. kl. 10 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Framnäs, Nagu, Nauvo
Ti. 22.10. kl. 9.15 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Brukshallen, Dalsbruk
Ti. 22.10. kl. 10.30 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier!
Brukshallen, Dalsbruk
On. 23.10. kl. 9.15 – Hyppeliini & Apan Anders – Mahtava mysteeri – Kul med mysterier!
Amosparkens skola, Kimito
On. 23.10. kl. 10.30 – Hoppelina & Apan Anders – Kul med mysterier!
Amosparkens skola, Kimito
To. 24.10. kl. 10 – Hoppelina och Apan Anders – Kul med mysterier!
Vesterlid, Houtskär
Fr. 25.10. kl. 9 – Hoppelina och Apan Anders – Kul med mysterier!
Kaarina-sali, St.Karins
Ti. 29.10. kl. 10  – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Lotilan koulu, Lahtis
Ti. 29.10. kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Lotilan koulu, Lahtis
On. 30.10. kl. 10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Myllypohjan koulu, Lahtis
On. 30.10. kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Myllypohjan koulu, Lahtis
To. 31.10. kl. 8.15  – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Kasakkamäen koulu, Lahtis
To. 31.10. kl. 9.10 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Kasakkamäen koulu, Lahtis
Fr. 1.11. kl.  10 – Apan Anders laulaa kahdella kielellä
Renkomäen koulu, Lahtis
Fr. 1.11. kl. 11 – Anders & kompisen – musiikkia kahdella kielellä
Renkomäen koulu, Lahtis
On. 6.11 kl. 8.30 – Norden runt på 40 minuter
Pakilan yläasteen koulu, Helsinki
On. 6.11 kl. 13 – Norden runt på 40 minuter
Keuda, Kervo
On. 6.11 kl. 14 – Norden runt på 40 minuter
Keuda, Kervo
To. 7.11 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Laajasalon peruskoulu, Helsingfors
To. 7.11 kl. 12.45– Norden runt på 40 minuter
Lintumetsän koulu, Esbo
Fr. 8.11 kl. 9.15 – Norden runt på 40 minuter
Karakallion koulu, Esbo
Fr. 8.11 kl. 15.30 – Norden runt på 40 minuter
Hanaholmen, Esbo
Må. 11.11 kl. 9.20 – Norden runt på 40 minuter
Lehtikankaan koulu, Kajana
Må. 11.11 kl. 10.15 – Norden runt på 40 minuter
Lehtikankaan koulu, Kajana
Må. 11.11 kl. 13.15 – Norden runt på 40 minuter
Kajaanin keskuskoulu, Kajana
Ti. 12.11 kl. 9 – Norden runt på 40 minuter
Tenetin koulu, Vuokatti
Ti. 12.11 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Tenetin koulu, Vuokatti
Ti. 12.11 kl. 12.30 – Norden runt på 40 minuter
Sotkamon lukio, Sotkamo
On. 13.11 kl. 10.20 – Norden runt på 40 minuter
Hakkarin koulu, Lempäälä
On. 13.11 kl. 12.20 – Norden runt på 40 minuter
Hakkarin koulu, Lempäälä
On. 13.11 kl. 13.30 – Norden runt på 40 minuter
Hakkarin koulu, Lempäälä
To. 14.11 kl. 10 – Norden runt på 40 minuter
Vesilahden yhtenäiskoulu, Vesilahti
To. 14.11 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Villa Lande, Kimito
Fr. 15.11 kl. 10.20 – Norden runt på 40 minuter
Kruunuhaan yläasteen koulu, Helsingfors
Fr. 15.11 kl. 11.50 – Norden runt på 40 minuter
Kruunuhaan yläasteen koulu, Helsingfors
Fr. 15.11 kl. 12.50 – Norden runt på 40 minuter
Kruunuhaan yläasteen koulu, Helsingfors
Fr. 15.11 kl. 9.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Östersundom skola, Helsingfors
Fr. 15.11 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Borgvik, Sjundeå
Lö. 16.11 kl. 15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Träskberga, Sibbo
On. 20.11 kl. 9.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Svenska lekskolan, Kuusankoski
To. 21.11 kl. 10 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Malms kulturhus, Helsingfors
Fr. 22.11 kl. 10 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Nordhuset eller Rastis, Helsingfors
Fr. 22.11 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Nordhuset, Helsingfors
La. 23.11 klo. 14 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Grand, Porvoo
Lö. 23.11 kl. 15.15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Grand, Borgå
Sö. 24.11 kl. 15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Harjurinteen koulu, Lovisa
Su. 24.11 klo. 16.15 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Harjurinteen koulu, Loviisa
On. 27.11 kl. 9.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Västersundom skola, Vanda
On. 27.11 kl. 17.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Stadshusets festsal, Hangö
Ke. 27.11 klo. 18.30 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Kaupungintalon juhlasali, Hanko
To. 28.11 kl. 9.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Bromarv skola, Raseborg
To. 28.11 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Karelia, Ekenäs
Pe. 29.11 klo. 17.30 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Tryckeriteatern, Karjaa
Fr. 29.11 kl. 18.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Tryckeriteatern, Karis
Lö. 30.11 kl. 10.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Piugs kultursal, Pargas
La. 30.11 klo. 12 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Punt kulttuurisali, Parainen
Sö. 1.12 kl. 15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Arbishusets festsal, Åbo
Su. 1.12 klo. 16.15 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Työväenopiston juhlasali, Turku
To. 5.12 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Skolan, Nedervetil
Fr. 6.12 kl. 11 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Scala, Nykarleby
Lö. 7.12 kl. 15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Lepplax samlingshus
Sö. 8.12 kl. 13.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Ritz, Vasa
Sö. 8.12 kl. 15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Ritz, Vasa
Su. 8.12 klo. 16.30 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Ritz, Vaasa
Må. 9.12 kl. 9.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Kyrkoby skola, Korsnäs
Må. 9.12 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Tegengrenskolan, Vörå
Ti. 10.12 kl. 18 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Frans Henrikssonssalen, Närpes
On. 11.12 kl. 9.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Jungsborg, Karleby
On. 11.12 kl. 17.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Schaumansalen, Jakobstad
Ke. 11.12 klo. 18.30 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Schaumansali, Pietarsaari
Fr. 13.12 kl. 11.30 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Folkhälsans familjecafé, Drumsö, Helsingfors
Lö. 14.12 kl. 14 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Vindängen, Esbo
Sö. 15.12 kl. 15 – Mamma Mu och Kråkan firar jul
Nya Paviljongen, Grankulla
Su. 15.12 klo. 16.15 – Mimmi Lehmän ja Variksen joulu
Uusi Paviljonki, Kauniainen